Design a site like this with WordPress.com
Get started

Dijital İkiz, Kestirimci Bakım ve Optimizasyon

Son 10 yılda bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, veri kullanılabilirliğindeki artış, bilgisayar donanımlarında ve makine öğrenmesi algoritmalarında sağlanan iyileştirmeler sayesinde Veri Bilimi ve Karar Destek Sistemlerinin hızlı gelişimine tanık olmaktayız.

Geniş ölçekte benimsenmeye ve uygulanmaya başlayan Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Otomasyon/Kontrol teknolojileri ile fabrika ve saha ortamlarından operasyon ve iş devamlılığı için önemli veriler hızla toplanabilir ve aktarılabilir oldu ve analiz ve kestirimlerde kullanılabilir anlamlı verilere ulaşma imkanına erişilmeye başlandı.

Ek olarak sunucu donanımlarının işlem gücünün hızlı bir şekilde artması ile yapılmak istenen analizler ve hesaplamalar için gereken işlem gücü artarken, zaman ve güç ihtiyacı giderek azalıyor. Bu şekilde artık veriye sorduğumuz soruların yanıtlarını çok daha hızlı alabiliyoruz.

Kontrol sistemleri ve ya IoT yoluyla aldığımız operasyonel veriler ile standart raporlar, alarmlar almak geleceğin Veri Analitiği ve Yapay Zeka dünyası için ilk adımdır. Toplanan veriler ile günümüzde alarmlar, raporlar ve çeşitli analizler yapabilir durumdayız.

Source: SAS.com

Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme gibi Yapay Zeka teknikleri sayesinde, raporlama, alarm oluşturma ve geçmişe yönelik analizlerin üzerine, operasyonel ve iş sistemlerinden öngörüler oluşturularak iş ve operasyonel durumlar için karar destek uygulamaları oluşturulur. Böylece operasyonel ve iş anlamında gelecekte oluşabilecek durumlar kestirilir ve gerekli önlemlerin alınması ve ya süreci en iyi şekilde uyarlama imkanı ortaya çıkar.

Kaliteli Verinin oluşması ve bu veriyi işlemek için gerekli altyapının gerek bulut gerek şirket içi ortamlarda sağlanabilmesi ile birlikte veriyi kullanarak Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme yoluyla sahip olunan varlıklar ve ya süreçler modellenir ve Empirik Dijital İkizleri yaratılır.

Source: Sparkcognition

Bilişsel Analitik sayesinde tıpkı insan düşünme süreçlerinde olduğu gibi, bilgiyi işleyebilir, veri hakkında sonuçlara varabilir hatta süreç hakkındaki tecrübelerimizi öğrenme sistemine aktarabiliriz.

Dijital İkizler ve Bilişsel Analitik ile gelecekte ve ya belirli durumlarda sistemin/sürecin tepkisi önceden kestirilebilir ve buna göre bakım ve ya optimizasyon adımları uygulanabilir.

Önceden tespit edilen anomaliler ve kök nedenler sayesinde kestirimci bakım kolaylıkla yapılabilir; Dijital İkiz kullanılarak sistem ve ya cihazın optimum çalışma değeri bulunabilir, verimi artırılır ve ya maliyetlerin azalması sağlanır.

Sparkcognition ve Cerrus birlikteliği ile geleceğin Yapay Zeka dünyasını bugünden kullanımınıza sunuyoruz. Her biri alanında önde gelen global firmalar tarafından onaylanmış, uygulanabilir ve ölçeklenebilir ürünler olan Darwin, SparkPredict, DeepNLP ve DeepArmor ile operasyonlarınıza Yapay Zeka’nın benzersiz özelliklerini ekliyoruz.

Darwin, patentli AutoML altyapısı ile, Yapay Zeka Model geliştirmesini hızlandırıyor ve en kısa sürede yapay zeka model ve uygulamalarınızı hayata geçirmenizi sağlıyor. Darwin kullanılarak Derin Öğrenme yoluyla Varlık ve ya Süreçlerinizin Dijital İkizi oluşturuluyor, öngörüler ve optimizasyon yapılması sağlanıyor. Genetik Algoritmalar ile model hayatı boyunca yeni verilerle tekrar tekrar beslenerek ve otomatik olarak güncellenerek her zaman en iyi sonucu vermeye devam ediyor.

SparkPredict Screen

SparkPredict, gerçek Kestirimci Bakım ile tamamen varlıklarınızın ürettiği sensör verilerini kullanarak risk skoru oluşturuyor, oluşabilecek anomali durumlarını kök nedenleri ile birlikte yüksek kesinlikle yakalıyor ve sürekli öğrenime otomatik olarak devam ediyor. Böylece zamanla varlığınız ve ya sürecinizdeki değişimlere otomatik olarak uyum sağlayarak varlığınızın çalışma doğasını “öğreniyor”.

DeepNLP, kuruluşların yapılandırılmamış verilerinin iş akışlarını otomatikleştirerek yüksek değerli iş kararları almalarına yardımcı olur. Farklı ortam ve formatlarda bulunan dokümanlarda bulunan değerli verileri anlamlı veri formatlarına ve iş akışlarına dönüştürür. Darwin ile birlikte kullanılarak otomatik iş akışları, sınıflandırma ve gruplandırmada, öngörücü(prescriptive) bakım uygulamalarında kullanılabilir.

SparkCognition - AV-Comparatives

DeepArmor, günümüzün en gelişmiş fidye yazılımlarına, virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ve daha fazlasına karşı endüstri lideri sıfır gün korumasıyla güvenlik duruşunuzu iyileştiren, yapay zeka tarafından oluşturulmuş, IT ve OT ortamlarında kullanabileceğiniz bir uç nokta(EPP) siber güvenlik çözümüdür.

Daha fazlası için: hello@cerrus.io

https://www.cerrus.io

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: