Dosyalardan Malware Tehdidini Nasıl Ortadan Kaldırabilirsiniz?

HACKERLAR GÜVENLİ ŞİRKETLERE BİLE SALDIRMAYI BAŞARABİLİYOR

Siber suçlar, küçük, orta veya büyük işletme olmasına bakılmaksızın dünyadaki her şirket için en büyük tehdittir. Gartner’a göre, dünya çapında bilgi güvenliği ürün ve hizmetlerine yapılan harcama 2018’de 114 milyar doları aştı ve 2019’da 124 milyar dolara, 2022’de 170.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Şirketler ağlarını, verilerini ve varlıklarını korumak için güvenlik ürünlerine ve hizmetlerine kaynak yatırmaya devam ederken, bilgisayar korsanları bu güvenlik sistemlerini atlamak için yeni yollar geliştirir.

Siber tehditler söz konusu olduğunda, en büyük saldırı vektörlerinden biri, kuruluşun güvenlik sistemlerini atlayan bir dosyadaki gizli kötü amaçlı yazılımlardır; dosya açıldığında kötü amaçlı yazılım çalıştırılır.

Ne yazık ki, birden fazla güvenlik sistemine yoğun bir şekilde yatırım yapan işletmeler bile siber saldırılara karşı hala savunmasızdır.

KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLAR(MALWARE) HER ZAMANKİNDEN DAHA KARMAŞIK

Her gün motive hackerlar tarafından oluşturulan binlerce yeni kötü amaçlı yazılım geliştiriliyor. Bu bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlarını yaymanın ve kuruluşların ağlarına erişmenin yaratıcı yollarını buluyor. Aşağıdaki kötü amaçlı yazılım türleri en yaygın kullanılanlardır.

 • Zararlı Yazılım Gömülü Dosya: Yıkıcı ve zararlı komutlar içeren kod parçası. Dosya kuruluş ağına eriştiğinde kötü amaçlı yazılım eyleme geçtiğinde, kod herhangi bir dosya türüne gömülebilir.
 • Bölünmüş Kötü Amaçlı Yazılımlar: Dağıtılmış Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısı (DMA) Saldırgan, kodu birkaç farklı dosyaya böler. Dosyalar organizasyon ağına ulaştığında birleşir ve eyleme geçer.
 • Kötü Amaçlı Yazılım Şifreleme: Saldırgan, kodu tespit edilememesi için şifreler ve şifrelemeyi açan ve kötü amaçlı yazılımı etkinleştiren başka bir dosya enjekte eder.
KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLARA KARŞI TEKNOLOJİLER – MALWARE DAYANIMI
 • Anti-Virüs: Bilinen kötü amaçlı yazılımları engellemede etkilidir. Yeni, bilinmeyen veya bölünmüş kötü amaçlı kodlar kolayca bu korumayı geçebilir.
 • SandBox: Kötü amaçlı yazılım tek bir dosyaya yerleştirilmişse Sıfırıncı gün saldırılarını engellemede etkilidir. Bölünmüş, parolayla korunan ve iç içe geçmiş dosyalar üzerinde etkisizdir, Ayrıca işletim sistemini simüle ettiği için her dosyayı açabilmek için ciddi miktarda kaynak harcar.
 • CDR: Bilinen, bilinmeyen kötü amaçlı yazılımlarda ve Sıfırıncı gün saldırılarında oldukça etkilidir. Etkili bir CDR algoritması aşağıdakileri etkili bir şekilde korur:
  • Kötü amaçlı yazılım(malware),
  • parolayla korunan dosyalar ve
  • iç içe geçmiş dosya(office dosyası içine eklenmiş PDF vb.) saldırıları.

Odix’in Patentli Çözümü

Odix Dosya Temizleme Süreci

odix’in teknolojisi, çok çeşitli dosya türlerinden kötü amaçlı kodları devre dışı bırakarak kurumsal ağlara kötü amaçlı yazılım sızmasını önler. Odix işlemi anında yapılır ve iş sürekliliğini etkilemez.

CDR’ye (İçerik Çözme ve Yeniden Yapılandırma) dayalı odix patentli teknoloji 2 ürün paketine dahil edilmiştir; Şirket içi ve bulut, şirketlerin e-posta, taşınabilir medya, web indirmeleri, taşınan dosyalar, FTP ve daha fazlası gibi çeşitli kanallardan ve kaynaklardan dosyaları temizlemesini sağlar.

Daha fazlası için: hello@cerrus.io

www.cerrus.io

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: