CDR nedir ve dosya güvenliğinde nasıl devrim yaratacak?

Kötü amaçlı yazılım saldırıları haber döngülerine hükmediyor, verilerde ve marka güvenilirliğinde büyük kayıplara neden olurken, hedefledikleri bireyleri, işletmeleri ve hükümetleri zahmetsizce sakatlıyor. SolarWinds ve Avrupa Bankacılık Otoritesi’nden Microsoft Exchange’e ve sayısız diğerlerine yönelik görünüşte hiç bitmeyen saldırılara kadar, kötü amaçlı yazılımlar giderek artan bir şekilde kritik varlıklardan ödün vermek ve bilgisayar korsanları ile saldırıya uğrayanlar arasındaki dinamiği değiştirmek için kullanılan araç haline geliyor. Ve çoğu zaman (CSO Online’ın tahminlerine göre %94), e-posta ekleri yoluyla gelir.

Siber saldırı tehdidinin giderek daha fazla e-posta ağ geçidine odaklanmasıyla, riski karşılamak ve son kullanıcıların kötü amaçlı yazılım içermeyen dosyalar almasını sağlamak için bir temizlik katmanı sağlamak için yeni teknolojiler geliştiriliyor.

CDR nedir?

İçeriği Devre Dışı Bırakma ve Yeniden Yapılandırma teknolojisi, dosya tabanlı kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanan veri ihlallerine karşı koruma sağlamak için tasarlanmış derin bir inceleme ve dosya temizleme işlemidir. CDR, piyasadaki yaygın sanal alan tabanlı kötü amaçlı yazılımdan koruma araçlarından önemli ölçüde farklı olan, algılama gerektirmeyen ve gecikme süresi olmayan bir çözüm sunar.

Ayrıntılı bir düzeyde, CDR ikili düzeyde dosya yapısının geçerliliğini doğrulamaya odaklanır ve hem bilinen hem de bilinmeyen tehditleri etkisiz hale getirir. CDR’nin stratejik değeri, dosya tabanlı ekler aracılığıyla bir kuruluşun ağına giren kötü amaçlı yazılım sızmasını koruma yeteneklerinde yatmaktadır.

CDR ile, dosyalara kötü niyetli bir şekilde yerleştirilmiş sıfır günler de dahil olmak üzere tüm kötü amaçlı yazılım formları temizlenir ve kötü amaçlı içerikten arındırılır. Bu, son kullanıcının maksimum dosya işlevselliğini korurken yalnızca kötü amaçlı yazılım içermeyen içeriğe erişmesini sağlar.

CDR işleminin sonucu, üç permütasyondan birini üretebilir.

Güvenli ancak işlevsiz bir PDF (CDR Type 1) olarak teslim edilen düzleştirilmiş bir dosya
Etkin içerik, makrolar ve diğer kötü amaçlı ve güvenli içeriğin kaldırıldığı bir dosya (CDR Type 2)
Orijinal dosyanın temiz bir şablonda güvenli bir kopyası veya tam işlevselliğe sahip bir dosya (CDR Tip 3, Pozitif Seçim teknolojisi)
Kurumsal ağlar, CDR teknolojisinin kullanımı yoluyla, e-posta, web tarayıcıları, dosya sunucuları ve FTP’nin yanı sıra bulut ve diğer bilgisayar uç nokta cihazları dahil olmak üzere birden çok yoldan gelen dosyalar dahil olmak üzere birden çok kanaldan kaynaklanan siber tehditleri daha iyi koruyabilir.

CDR, eski çözümlerden nasıl farklıdır?

Geleneksel siber güvenlik araç kutusundan farklı olarak CDR, antivirüs, korumalı alan ve hatta EDR sistemleri gibi yaygın güvenlik yöntemlerinin atlanmasına karşı yeni ve bilinmeyen tehditlere karşı koruma sağlar.

CDR dosya temizleme işlemi, zararlı kodları veya algılama tabanlı modelleri (sıfır gün saldırısı bulmaya çalışırken genellikle etkisiz olan) keşfetmeye odaklanmadığından, mevcut korumalı alan tabanlı sistem teknolojisiyle dağıtılacak ideal bir tamamlayıcı çözümdür. ) ancak dosyaların içine yerleştirilmiş tüm kötü amaçlı kodları bozmanın ve temizlemenin stratejik değerini vurgular – bu tehditlere karşı koymak için genellikle gerekli olacak zaman alıcı tahmin, istatistiksel analiz veya kullanıcı davranışı analizi olmadan.

CDR, riski tamamen azaltmak için uygun bir bağımsız çözüm olmasa da, eski çözümlerle birlikte kullanıldığında, bilinmeyen kötü amaçlı yazılım ve sıfırıncı gün açıklarından yararlanma tehdidini ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. Ek olarak, CDR yoğun bir derin dosya inceleme sürecine dayandığından, son kullanıcılara tüm gömülü dosya bileşenlerinin kötü amaçlı bileşenlerinden kaldırıldığından emin olunur.

Uzmanlar ne düşünüyor?

Gartner’a göre: “Kötü amaçlı yazılım korumalı alandan kaçınma teknikleri geliştikçe, korumalı alana ek veya alternatif olarak e-posta ağ geçidinde CDR kullanımı artacaktır. CDR, dosyaları ayrı bileşenlerine ayırır, o dosya türünün orijinal özelliklerine veya şirket politikalarına uymayan her şeyi çıkarır ve amaçlanan hedefe devam eden temiz bir sürümü yeniden oluşturur. Bu gerçek zamanlı süreç, genellikle sanal alan patlaması ve karantina gecikmelerinden kaynaklanan iş üretkenliğini etkilemeden sıfırıncı gün kötü amaçlı yazılım istismarlarını ortadan kaldırır.”

SMB, yeni kötü amaçlı yazılımların girişini önleyerek, önceki enfeksiyonları tespit etmek için kullanıma hazır antivirüs veya güvenlik duvarı ürünlerine güvenebilir ve gelecekteki veri ihlallerini önlemek için CDR’yi kullanabilir.

KOBİ’lere kurumsal teknoloji geliyor

Kamusal alandaki tarihinin büyük çoğunluğunda, CDR teknolojisi KOBİ’ler için ya maliyet açısından engelleyici olmuştur ya da çözümünde değeri düşük bir güvenlik alanında niş olmuştur. Korumalı alan tabanlı siber güvenlik sistemleri ve eski ürünlerin ortak kohortunun uygulanması kolay ve endüstride geniş bir tanınırlığa sahip olsa da, CDR yakın zamanda daha geniş pazar erişilebilirliği için bu sıçramayı yaptı.

CDR’yi siber güvenlik stratejinize nasıl entegre edebilirsiniz?

CDR sistemleri, bir şirketin güvenlik politikasının diğer teknik unsurları gibi, ancak onları kullananlar kadar etkilidir. CDR, dosya eklerindeki kötü amaçlı öğeleri sorunsuz bir şekilde engelleyebilir ve temizleyebilir, ancak çözümü uygulayanların daha geniş siber güvenlik bilincinin yerini alamaz. Pratikte, CDR, çalışan eğitimi ve eski siber güvenlik ürünlerinin etkin bir şekilde uygulanmasıyla birlikte kullanıldığında en iyi sonucu verir. Yöneticiler, daha geniş siber güvenlik politikanıza yerel düzeyde veya üçüncü taraf CDR ürünü ekleyerek, genişletilmiş e-posta güvenliği sağlayabilir ve kimlik avı saldırıları, fidye yazılımı ve sıfır gün saldırıları risklerini en aza indirebilir.

Gelecek ne gösteriyor?

CDR çözümleri, enerji ve üretimden sağlık ve kamu hizmetlerine kadar bir dizi endüstride halihazırda kayda değer kötü amaçlı yazılım koruması sağlıyor, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, dosya tabanlı saldırı riskini azaltmak ve destek sağlamak için CDR çözümlerini giderek daha fazla değerlendiriyor ve dağıtıyor. İçeriği Devre Dışı Bırakma ve Yeniden Yapılandırma teknolojisi geleneksel olarak pek çok işletme için siber güvenlik denkleminde yer almasa da KOBİ’lere yönelik çözümlerin ve SaaS fiyatlandırma modellerinin yükselişi, CDR’nin tüm sektörlerdeki kuruluşlar ve bireyler için kötü amaçlı yazılım koruması sağlamak için daha fazla pazar çekişi kazanmasını sağladı.

Odix CDR hakkında bilgi almak için bize ulaşın:

hello@cerrus.io

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: